• انتشار : 1402/04/25
  • نویسنده : گلاتور
  • 706

امروزه به دلیل آپارتمانی شدن اکثر زندگی ها بسیاری از افراد از داشتن حیاط و باغچه محروم شده اند، با این حال می توان در فضای کوچک آپارتمان نیز از زیبایی گیاهان بهره مند شد. چرا که تنها فایده گل و گیاهان برای زیبایی محیط نیست بلکه دارای فواید زیادی برای انسان می باشند و می توانند موجب آرامش ذهن و سلامتی جسم گردند، همچنین تاثیر گیاهان در تصفیه هوای منزل و کاهش آلاینده های مضر چشمگیر می باشد. اما یکی از مشکلات اصلی نگهداری گیاهان در آپارتمان نبودن فضای کافی می باشد، از این رو گیاهان آویزی می توانند کمک کننده باشند، این گیاهان را می توانید به راحتی از سقف، لبه پرده، گوشه ای از دیوار و کنار قفسه کتابخانه آویزان نمایید تا هم جلوه زیبایی به منزل شما دهند و هم فضای زیادی اشغال نکنند.


محل هایی جهت استفاده از گیاهان آویز

شاید اکثر افراد تصور کنند این‌ نوع گیاهان زینتی را تنها می توان از سقف آویزان نمود، اما این طور نیست بلکه شما می توانید از قسمت های مختلف منزل جهت استفاده از گیاهان آویز استفاده کنید.

✓     آویزان کردن گلدان از سقف

اولین جایی که برای آویزان نمودن گیاهان آویزی به ذهن می رسد سقف می باشد، این‌ گیاهان دارای گلدان های مخصوصی هستند که امکان آویزان نمودن آن ها را از سقف فراهم می کنند. بیشتر گیاهانی که از سقف آویزان می گردند جزء گیاهان رونده و پیچکی هستند که با رشد خود، زیبایی خاصی ایجاد می کنند.


بهترین گل و گیاهان آویز


✓     چسباندن گلدان به پنجره 

این محل برای گیاهانی که آفتاب دوست هستند بهترین محل بوده چرا که با نزدیک بودن به پنجره بیشترین نور را جذب می کنند. گلدان هایی که به پنجره چسبیده می شوند، معمولا گلدان های کوچکی هستند و برای مواد خوراکی استفاده می شوند بنابراین بهتر است این گلدان ها را از پنجره آشپزخانه آویزان نمایید تا در هنگام نیاز از آن استفاده کنید.

✓     استفاده از صفحات مشبک فلزی و چوبی 

یکی دیگر از روش های آویزان نمودن گیاهان استفاده از داربست و میله های فلزی کوچک و ایجاد یک سازه مشک می باشد. می توانید این سازه را با چوب نیز ایجاد کنید، اما دقت کنید که باید اتصالات را محکم نصب نمایید. با استفاده از این روش نه تنها فضای زیادی را روی زمین برای اشیاء ضروری تر آزاد می کنید بلکه می توانید با این سازه ها دکوراسیون گل و گیاهان آپارتمانی زیبایی برای منزل خود ایجاد کنید.

✓     چسباندن گیاهان با آهنربا به یخچال و دیوار 

در صورت استفاده از گیاهان آویزی سبک می توانید با کمک آهنرباهای قوی و مخصوص گیاه خود را به یخچال بچسبانید. همچنین با استفاده از این گلدان های مخصوص گیاهان آویز می توانید به راحتی محل نصب گیاه را تغییر دهید و به دیوار محل های مطالعه و محیط کار بچسبانید.


بهترین گل و گیاهان آویز 

اکثر گیاهانی که در آپارتمان نگهداری می شوند را می توان به عنوان گیاهان آویزی از سقف آویزان نمود اما معمولا از گیاهانی جهت آویزان نمودن استفاده می شود که رشد نسبتا سریع و پراکنده ای دارند. این گیاهان اغلب چند ساقه دارند و برخلاف برخی از گیاهان به سمت بالا رشد نمی کنند بلکه تمایل دارند روی زمین گسترده شوند و در صورت قرار گرفتن در ارتفاع شاخ و برگ خود را به سمت پایین بگسترانند. جهت آویزان نمودن‌ گیاهان زینتی به گلدان های کوچک یا متوسط، لبه دار، پلاستیکی و خاک سبک نیاز است. همچنین پیش از آویزان نمودن گیاه باید از محکم بودن طناب و محل اتصال اطمینان حاصل کرد؛ برخی از بهترین گیاهان آپارتمانی آویزی به شرح زیر هستند:


۱) گیاه برگ بیدی 

گیاه برگ بیدی که به آن اینج و برگ گورخری نیز گفته می شود، یکی از گیاهان زیبا و مقاوم آپارتمانی آویزی به شمار می آید، این‌ گیاه در تمام نقاط دنیا شناخته شده گیاهی علفی، گلدار، خزنده با رشد سریع، دارای برگ های بیضی شکل و نوک تیز با لکه های بنفش و نقره ای در پس زمینه سبز است. گیاه برگ بیدی جهت رشد به نور کافی و غیر مستقیم، خاک سبک، غنی و مرطوب نیاز دارد، اما آبیاری زیاد سبب پوسیدگی ریشه و ساقه می گردد. می توان گیاه را به صورت قلمه تکثیر نمود و در گلدان های آویز تا یک متر به سمت پایین رشد می کند.


گیاهان آپارتمانی آویز


۲) گیاه پتوس 

گیاهی همیشه سبز و رونده با برگ های پهن قلبی شکل که در زیستگاه خود با استفاده از ریشه های هوایی به سطوح می چسبند. پتوس دارای انواع مختلفی بوده، نگهداری و تکثیر راحتی دارد و از گیاهان مقاوم آپارتمانی به شمار می رود. گیاه پتوس جهت رشد به نور زیاد و غیر مستقیم، رطوبت و گرمای بالا نیاز دارد، اما در محیط های کم نور و معمولی هم به خوبی رشد می کند و از طریق خوابانیدن و قلمه نیز تکثیر می گردد.


۳) گیاه گندمی یا عنکبوتی 

 با وجود اینکه گیاه گندمی بومی مناطق استوایی و جنوب آفریقا بوده، امروزه در سراسر دنیا پرورش داده می شود و دارای گونه های بسیار متنوعی است. یکی از مقاوم ترین و ارزان ترین گیاهان آپارتمانی مناسب آویزان کردن به شمار می آید که با فراهم بودن شرایط نگهداری به سرعت رشد می کند، گندمی را علاوه بر نگهداری در منزل می توانید در محیط های باز و فضاهای سبز شهری نیز پرورش دهید. این گیاه برای رشد به نور متوسط، خاک همیشه مرطوب، دمای معمولی اتاق، خاک غنی و نیمه سنگین نیاز دارد و بهترین روش تکثیر آن تقسیم گیاهچه ها است.


۴) سرخس برگ شمشیری 

سرخس یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی است که جهت کاشت در گلدان های آویزی مناسب می باشد، این گیاه ساقه هوایی ندارد و برگ ها مستقیم از ساقه های زیر زمینی بیرون می آیند. این گیاه جزء گیاهان تصفیه کننده هوا به شمار می آید و برای رشد بهینه به خاک همیشه مرطوب، دمای مناسب بین ۱۷ تا ۲۵ درجه سانتی گراد، نور متوسط و غیر مستقیم و خاک سبک، زهکش دار و مغذی نیاز دارد. سرخس گیاهی رطوبت دوست بوده اما غبار پاشی سبب ریزش برگ های آن می گردد، پس بهتر است از سایر روش های تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی مانند دستگاه بخور سرد استفاده کنید؛ تکثیر آن به طور طبیعی از طریق انتشار هاگ می باشد و در منازل معمولا از طریق تقسیم بوته زیاد می شود. 

محصولات مرتبط


نظر خود را در مورد این صفحه وارد نمایید