• انتشار : 1401/08/11
  • نویسنده : گُلاتور
  • 681

انتخاب بهترین گل برای فضای منزل و آپارتمان همچنین محیط کار مستلزم این است که در ابتدا هدف خود را از خرید گل و گیاه تعیین کنید. بعضی از افراد بدون هیچ گونه شناخت و آگاهی و صرف اینکه فضای منزل خود را زیبا کنند اقدام به خرید گیاهان آپارتمانی می کنند، اما باید در ابتدا بدانید که داشتن اطلاعات کافی راجع به نگهداری هر نوع گیاه آپارتمانی به شما کمک می‌ کند که علاوه بر داشتن گیاهی سرحال از بروز مرگ ناگهانی و بیمار شدن آن جلوگیری کنید.


چگونه بهترین گل و گیاه را برای خانه خود انتخاب کنیم؟

به طور کلی باید در ابتدا تعیین کنید که هدف شما از انتخاب و خرید هر گل و گیاه آپارتمانی چیست، به عنوان مثال چنانچه با هدف تصفیه هوای محیط می‌ خواهید که گیاهان آپارتمانی داشته باشید، بهتر است از گیاهانی استفاده کنید که بیشتر جنبه تصفیه کنندگی هوا دارند؛ اما اگر برای پر کردن فضای خالی منزل می خواهید که از دکوراسیون گل و گیاهان آپارتمانی بهره ببرید، بهتر است آنهایی را انتخاب نمایید که دارای جثه بزرگتری بوده و می توانند فضا را به طور کامل پر کنند. اگر محیط مورد نظر شما در خانه برای قرارگیری گل، نور را به خوبی دریافت نمی کند بنابراین باید گیاهانی را انتخاب کنید که نسبت به نور کم مقاوم هستند، مانند: کاکتوس ها و یا گیاهان سایه پسند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و انتخاب بهترین گیاه با توجه به شرایط نگهداری و دکوراسیون منزلتان بهتر است با کارشناسان مرتبط مشورت نمایید.


چگونه بهترین گل و گیاه را برای خانه خود انتخاب کنیم؟


تشخیص میزان نور دریافتی فضای خانه

گیاهان به طور کلی برای دریافت نور به سه دسته تقسیم می شود: گیاهان سایه پسند، گیاهانی که نور مستقیم را می پسندند و گیاهان مقاوم به نور متوسط. پنجره های شمالی برای گیاهانی که به نور مستقیم حساس هستند و نور غیر مستقیم را ترجیح می دهند مناسب است، همچنین پنجره های جنوبی برای گیاهان نور پسند و آن دسته از گل های آپارتمانی که به نور مستقیم نیاز دارند مناسب بوده و از طرفی پنجره های شرقی و غربی برای گیاهان که نور دریافتی متوسط را می پسندد مناسب می باشد. به عنوان مثال گیاه پتوس نیازمند به نور کم بوده لذا اگر در پنجره شمالی قرار بگیرد بهترین رشد را خواهد داشت و بالعکس گیاه کروتون نیاز به نور بالایی دارد. لازم به ذکر است که برخی از گیاهان آپارتمانی نور فیلتر شده را ترجیح می‌ دهند بدین‌ صورت که باید نور دریافتی آنها از طریق پنجره ای که به واسطه پرده و غیره که فیلتر شده است را دریافت کنند.


شرایط محیط نگهداری گیاهان آپارتمانی

زمانی که گیاهی انتخاب می کنید از مسئول فروش سوال کنید که گیاه انتخاب شده در محیط گرم و خشک و یا سرد و معتدل چه واکنشی خواهد داشت و همچنین سازگار با کدام محیط است. ممکن است که گل و گیاه آپارتمانی که می خرید بخواهید در محیط بیرون منزل مانند بالکن نگهداری کنید و یا همچنین درون حمام و آشپزخانه را برای قرار دادن آن در نظر داشته باشید، در هر صورت پیش از خرید باید بدانید که بهترین محل قرارگیری کجاست. همچنین رطوبت، سرما و یا گرما در رشد و سرحال بودن گیاهان زینتی تاثیر گذار است، به عنوان مثال آلوورا در محیط بسیار گرم احتمال از بین رفتن دارد لذا جهت سرحال بودن نیاز به محیطی خنک دارد.

از طرفی رطوبت فضای مورد نظر در رشد گیاهان نیز تاثیرگذار است، به عنوان مثال گیاهی مانند پتوس نیاز به غبارپاشی روزانه داشته و محیط مرطوب را می‌ پسندد، اما کاکتوس ها محیط خشک را ترجیح می دهند. از دیگر گیاهانی که رطوبت را ترجیح می کنند می‌ توان به نخل ماداگاسکار، بامبو و آدنیوم اشاره کرد، همچنین نخل راپیس، فیلودندرون و پرنده بهشتی برای محیط های گرم و خشک مناسب اند.

توجه نمایید که درجه حرارت نیز می تواند روی رشد گل و گیاهان تاثیر گذار باشد، به همین دلیل در فصول گرم و سرد، وسایل گرمایشی و سرمایشی می توانند به گیاهان آپارتمانی آسیب بزنند لذا آنها را در نزدیکی کولر یا بخاری و شوفاژ قرار ندهید.


سایز گیاهان زینتی انتخابی

اگر گیاه خریداری شده را صرفاً برای گوشه منزل و یا روی زمین می خواهید و یا هدف شما آن است که گیاه را روی میز قرار دهید بهتر است که بدانید گیاهانی که دارای ارتفاع بلند هستند مثل سانسوریا برای گوشه های منزل مناسب بوده و گیاهان با حجم و سایز کمتر مانند کاکتوس ها برای روی میز زیباتر می باشند. همچنین بعضی از گیاهان آپارتمانی نمای آویز داشته و اگر حالت آویز برای آن ها فراهم کنید بسیار زیباتر به نظر می رسند، مانند پتوس و برگ بیدی.

در نهایت باید گفت که گیاهان حجیم و بزرگ مانند بابا آدم می تواند فضای خالی منزل شما را پر کرده و یا جهت جداسازی قسمت های مختلف منزل به کار برده شوند.


انتخاب بهترین گل برای فضای منزل و آپارتمان


کود دهی و آبیاری مناسب گیاهان آپارتمانی

یکی از عوامل بسیار مهم در رشد و سرحال بودن گل و گیاهان آپارتمانی این است که بعد از گذشت مدت زمانی ممکن است که گیاهان علائم نیاز کودی را به صورت رنگ پریدگی و یا عدم رشد مناسب و غیر نشان دهند؛ در این صورت لازم است با دادن کودهای مناسب و به موقع می توانید از مرگ گیاه و یا بدفرم شدن آن ممانعت کنید.

آبیاری درست یکی از مقوله های بسیار مهم در گیاهان زینتی است به این صورت که اگر گل و گیاه دوره آبیاری منظمی نداشته باشند ممکن است از بین برود. همچنین اگر منزل خود را برای مدت طولانی ترک می کنید از گیاهی استفاده کنید که به کم آبی مقاوم باشد، مانند کاکتوس ها. اما گیاهی مانند حسن یوسف نیاز به آبیاری مداوم دارد و در صورت کم آبی پژمرده می‌ شود. یکی از نکات قابل توجه در نگهداری از گل و گیاهان آپارتمانی این است که هر گیاه نیاز آبی متفاوتی دارد به این صورت که بعضی از آنها نیاز به غبارپاشی و ایجاد محیط مرطوب داشته و برخی محیط خشک و آبیاری کم را می پسندند.


تمامی موارد گفته شده در داشتن گیاهی سالم و سرحال به شما کمک می‌ کنند اما گیاهان علاوه بر موارد نامبرده به خاک مرغوب، برنامه کوددهی مناسب و رسیدگی و توجه نیاز دارند، لذا همواره سعی کنید بهترین گیاه را برای منزل خود با توجه به پارامترهای نامبرده انتخاب کنید. گرچه هنگام خرید گیاهان آپارتمانی ممکن است شما در نگاه اول گیاهی بسیار زیبا اما حساس را انتخاب نمایید، در صورتی که هیچ اطلاعاتی راجع به نگهداری آن نداشته باشید، به محض انتقال آن به درون منزل و محل کار و عدم رسیدگی مناسب گیاه از بین خواهد رفت. قرار دادن گیاه در جای مناسب، انتخاب گلدان مناسب و حتی قرار گیری صحیح گیاهان به دکوراسیون شما نمای زیبایی بخشیده و همواره می‌ توانند نقش بسزایی در زیبا سازی محیط شما داشته باشند.

محصولات مرتبط


نظر خود را در مورد این صفحه وارد نمایید